Nestaňme sa obeťou svojej nevedomosti a neopatrnosti.

Autor: Slavomír Novák | 10.9.2011 o 20:12 | (upravené 12.9.2011 o 15:15) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  358x

Podnetom pre tento článok, je včerajší plač a beznádej staršieho pána (predávajúceho), ktorý sa na mňa obrátil v čase, keď mu už žiaľ neviem pomôcť. „Pomocnú" ruku mu zrejme poskytne až súd, ktorého pojednávania ho až do vynesenia rozsudku v najbližších rokoch budú s najväčšou pravdepodobnosťou duševne zožierať zaživa... Ak prehrá, bezodplatne príde o strechu nad hlavou... Je to znepokojivá predstava. Treba sa všetkými silami snažiť, aby sa podobný katastrofálny scenár u nikoho viac nezopakoval. Od každého z nás si to vyžaduje mimoriadnu sebadisciplínu - predvídavosť a opatrnosť.

Predaj alebo kúpa akejkoľvek nehnuteľnosti je v celku zložitý právny a finančný úkon, ktorý neabsolvujú ľudia tak často, aby sa bezpečne vyhli možným „komplikáciám" z nevedomosti, nehovoriac o striehnucich  podvodníkoch s nehnuteľnosťami, pre ktorých je neskúsený človek pomerne ľahkou korisťou. Možnosť  prísť do styku s podvodníkmi, alebo sa stať obeťou nevedomosti sa totiž celkom vylúčiť nedá. Hlavne nie v súčasnosti, keď je realitný trh častým svedkom „pokusov a omylov"...

Za svoju dlhoročnú prax som zistil, že najčastejšie chyby súvisia najmä s prílišnou ľudskou dôverčivosťou. Ľudia sa naozaj niekedy až naivne nazdávajú, že ich predaj či kúpa na „vlastnú päsť" skutočne prebehne bez akýchkoľvek komplikácii.  Ich spoločnou črtou je fakt,  že asi v 95 percentách neprebehne.

Mnohí z nás vedia, že základným inštitútom, ako odplatne previesť vlastnícke právo, je kúpna zmluva, ktorá musí mať vždy písomnú podobu. Apelujem na obrovskú obozretnosť najmä pri právnom servise. Dobrá a kvalitná kúpna zmluva totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. V kúpnej zmluve a hlavne v dobrej kúpnej zmluve je možné využiť nespočetné množstvo inštitútov, ktoré chránia tak predávajúceho ako aj kupujúceho. Opodstatnenosť tohto pravidla pomôže predísť rôznym nepríjemným komplikáciám, ktoré nám môžu poriadne strpčiť život... (v lepších prípadoch sa jedná „len" o nečakané pozdĺžnosti na bytoch, neskoršiu úhradu kúpnej ceny, problematické vysťahovanie alebo časté prerušené katastrálne konania, v tých horších prípadoch sa však jedná o finančné podvody alebo podvody s nehnuteľnosťami).

Vo svete plnom realitných nástrah, je veľmi potrebné správne sa zorientovať a vykročiť do realitného sveta  bezpečným a overeným spôsobom.

Jedným z nich je dobrý advokát, notár alebo právnik. Samozrejme za predpokladu, že sa problematike predaju nehnuteľnosti venujú naozaj dostatočne a v danom obore sú naozaj nie len fundovaní, ale najmä ochotní zohľadniť reálne potreby všetkých strán. Isteže len za predpokladu, ak disponujú dostatočnou empatiou a dokážu uprednostniť potreby klientov pred často svojim vlastným právnickým a tvrdohlavým presadzovaním výlučne jediného spôsobu realizácie, odvolávajúc sa na pár paragrafov a dlhú právnickú prax.

Medzi ďalšiu alternatívu, nie zanedbateľnú, patria realitné kancelárie, od ktorých všade naokolo počúvame (čo napokon nie je zlé), že nám zabezpečia všetko  od A po Z. Za predpokladu ich profesionálnej činnosti, ktorá vyústi do úspešného konca, to vôbec nemusí byť zlá alternatíva. Obzvlášť nie, ak ponúkajú aj „samostatnú" službu nazývanú dohľad nad kúpou alebo predajom nehnuteľnosti. Výhodnosť (aj finančná) takejto služby spočíva v tom, že je ušitá presne na mieru tým, ktorí zvažujú predaj alebo kúpu „na vlastnú päsť" avšak sú zodpovední minimálne sami voči sebe.

Výhodou takejto služby je odborné vypracovanie všetkých potrebných zmlúv vrátane jednotlivých podkladov (list vlastníctva, kópia katastrálnej mapy, znalecký posudok), v neposlednom rade spomínaná služba zahŕňa aj nezanedbateľné preverenie nehnuteľnosti z pohľadu jej vlastníckych práv, rôznych tiarch či iných obmedzení.

Nepochybne preto je takáto služba v poslednej dobe dosť vyhľadávaná, keďže stáva dosť často, že sa kupujúci a predávajúci „nájdu" sami navzájom a to bez pomoci iných. Ak sa nám pri tom podarí natrafiť na „prijateľnú" sumu za takúto službu, ktorá nás „uchráni" od všemožných rizík, zdá sa mi takáto alternatíva celkom vhodná. Samozrejme len za predpokladu, ak sa jedná o serióznu realitnú kanceláriu, ktorá takúto službu ponúka a ktorej meno sa s kľudným svedomím môže oprieť o desiatky až stovky úspešne zrealizovaných obchodov.

A čo teda na záver? Hádam už len podotknúť, že len „nájsť kupca"  či len „nájsť predávajúceho", je každopádne iba prvou fázou obchodu. Oveľa dôležitejšou je však druhá fáza predaja. Tá však vďaka častým odhaleným „prekvapivým" skutočnostiam môže poriadne zamiešať karty v pôvodne nadhodnotených predstavách o plánovanom ľahko a úspešne zrealizovanom obchode „na vlastnú päsť". Nestaňme sa obeťou svojej vlastnej neopatrnosti či nevedomosti. Správnosť rozhodnutia a mimoriadna opatrnosť pri spôsobe predaja prakticky čohokoľvek, je však na každom z nás...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?